Brdský anděl

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5257736N, 13.7428367E

 

Plastiku Brdský anděl naleznete zde: https://mapy.cz/s/jepomonuta

 

Dnes vás zavedu k plastice Brdského anděla, který stojí na konci Formanské stezky nad obcí Starý Smolivec.

Tlapkal jsem asfaltovou silničkou mezi loukou a polem. Na louce po mé levé tlapce kvetly květiny všech druhů a barev. Kde kvetly květiny, poletovali motýli, čmeldové a včelky. Po mé pravé tlapce jsem měl pole s obilím a všude, kam očadlo dohlédlo, jsem měl výhled parádnější než parádní.,

Tlapkal jsem silničkou se světem jako na tlapce. Merčil jsem blízké Brdy, merčil jsem Mladý Smolivec i Metelský rybník. Merčil jsem další vesničky a městečka. Merčil jsem pole, louky, rybníky i lesy. Tlapkal jsem s radostí v kožíšku a s parádními výhledy v merku nádhernou přírodou kupředu, přímo za famfrňákem.

Co chvilku jsem se prosvištěl se ségruší která mne na mé toulce doprovázela. Co chvilku jsem svištěl kupředu s větrem o závod, abych se mohl po chvíli vracet zpátky k člobrdici. Užíval jsem si výlet, tak jak to umím jen já a že mne z oblohy doprovázejí kámoši Mračouni, to mne nemohlo rozhodit.

Svištěl jsem kupředu a radostně jsem si vrtěl chvostem. Prosvištěl jsem kolem stromů, prosvištěl jsem kolem keřů, prosvištěl jsem zatáčkou. Jen co jsem prosvištěl zatáčkou, zmerčil jsem ho v celé jeho kráse. Majestátně stál na konci kopce a tyčil se do dálky. Zmerčil jsem plastiku Brdského anděla, plastiku, ke které mne měly tlapky zanést.

Jen co jsem Brdského anděla zmerčil kopnul jsem do vrtule, zamával jsem člobrdici chvostem na rozloučenou a rychleji než rychle svištěl jsem kupředu. Svištěl jsem rychleji než rychle. S každým mým krokem se od mých tlapek ozval zvuk klusajícího koně. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí a já svištěl kupředu s radostí v kožíšku moc zvědavý, co se za dobu mé nepřítomnosti na místě změnilo.

Prosvištěl jsem zatáčkou, sesvištěl jsem ze silničky, skočil jsem pár dlouhých skoků a než jsem se nadál, byl jsem u něj. Byl jsem u Brdského anděla a koukal jsem do dálky daleké. Merčil jsem své oblíbené Brdy, merčil jsem kámošky kravky na pastvě. Stál jsem u Brdského anděla, užíval jsem si chvíli tady a teď a byl jsem moc rád, že mám takového ochránce.

Jen co ke mne přišla člobrdice se ségruší, jen co jsme si všichni užili výhled, chtěl jsem vyrazit k domovu. Ale člobrdice usoudila, že je čas na malou sváču. A ta se neodmítá. Natož na ták krásném místě, kde pějí ptáčci ty nejkrásnější písně, kde jeden má svět jako na tlapce a kde je tak parádní posezení pro člobrdy jako málokde.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.