Bývalý psí hřbitov

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.4783925N, 13.5050814E 

 

Bývalý psí hřbitov naleznete zde: https://mapy.cz/s/funetukure

 

Dnes vám štěknu o místě krásném, i když hodně nezvyklém. Když jsem místo navštívil poprvé, objevil jsem pomník, u kterého jako by se zastavil čas. Tentokrát už vím, že se nejedná o ledajaký pomník, ale o pomník na bývalém psí hřbitově u zámečku v městečku Žinkovy.

Tlapkal jsem hlubokou bučinou, ve které se jen občas ukázal jiný strom. Zámek v Žinkovech jsem nechal za chvostem a pádil po cestě, co mi tlapky dovolily. Svištěl jsem kupředu, abych se v zatáčce otočil a pádil zpět k člobrdici. Měl jsem takovou radost, že mohu jen tak běhat, že jsem si každý krok výletu nad očekávání užíval.

Bučina, kterou jsem pádil, se změnila na les smíšený. Zde jsem seběhl z lesní cesty a pelášil pěšinkou, na zemi sotva znatelnou. Po pravé tlapce mne doprovázela ještě jedna pěšinka, ale kam ta vede, to je mi zatím záhadou.

Prosvištěl jsem smíšeným lesem a v mžiku jsem byl v další bučině. Les přede mnou pomalu houstnul. I čistá bučina se pomalu měnila. Už nebyl buk, kam jsem se podíval, už jsem viděl i několik jehličnatých stromů a spoustu keřů pod nimi. Sotva jsem vtlapkal za zatáčku, už jsem viděl balvany, které zvěstovaly, že už jsem blízko svého cíle.

Rozeběhl jsem se, co mi tlapky dovolily. V mžiku jsem byl u balvanů a než jsem se nadál, už mne tlapky nesly rozvážně po pěšince vedle nich. Balvany jsem měl po levé tlapce a před famfrňákem zvláštní dřevěnou stavbu, která má své nejlepší roky dávno za sebou. Jak vypadá, se můžete podívat na fotkách a možná i mi prozradíte, k čemu kdysi sloužila.

Sotva jsem dotlapkal k zvláštní dřevěné stavbě, už jsem měl člobrdici po boku. Rozhlížela se kolem, a prohlížela si přírodu. Já se pomalu vrátil k balvanům a prohlížel si pomník, který stojí hrdě mezi balvany. Co je na něm napsáno, těžko štěknout. Lze přečíst pouze jeho část. Kde se však nachází, to vám štěknout mohu. Je na bývalém psím hřbitově kámošů ze zámku, kteří tu dodnes zámek stráží.

Možná jsou do kamene vytesány přáním psíkům od člobrdů, možná je tam poslání, kdo ví. Co však vím jistě je, že sotva k pomníku dojdete a začnete si jej prohlížet, čas se zastaví. Začtete se do posledních řádků do kamene vytesaných a zapomenete na čas. Možná to jsou myšlenky, které se vám začnou honit v kebuli a tím se čas zastaví, kdo ví.

Na místě panuje takový klid a pohoda, že na podobné místečko jen těžko jinde narazíte. I v podzimním čase tu zpívají ptáčci. Když vám rozjímání svítí puňťa, to je potom zážitek. Opadané listí v barvách podzimu pomocí puňťových paprsků rozzáří okolí. Mech a zeleň na pomníku dodají místu zvláštní energii. A vy jen tak stojíte a užíváte si chvíli tady a teď.

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.