Hrob mlynáře Koce

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5243228N, 13.7312397E

 

Hrob mlynáře Koce naleznete zde: https://mapy.cz/s/bokujedaha

 

Dnes vás zavedu k hrobu mlynáře Koce, který jsem objevil jen mrňousek od cesty při svých toulkách Formanskou stezkou.

Svištěl jsem po louce vedle Formanské stezky. Nad kebulí se mi honili kámoši Mračouni, kolem mne poletovali kamarádi motýli, čmeldové i kámošky včelky. Z blízkého lesa mne doprovázel zpěv kamarádů ptáčků, co chvilku jsem se prosvištěl se ségruší. Tlapkalo se mi je, jedna radost.

Cesta mi šla krásně od tlapek. Chvilku jsem svištěl, chvilku jsem tlapkal. Co chvilku jsem prozkoumal květinu, co chvilku jsem se pozdravil s místním kámošem. Svištěl jsem loukou, když mi najednou štěklo, že jsme blízko místa, které jsem loni náhodou objevil, ale roky předtím jsem jej obcházel a neměl jsem o něm ani ponětí.

Jen co mi štěklo, že jsem u místa mne ták tajemného, zpomalil jsem a rozvážným krokem jsem se vydal místo hledat. Tlapkal jsem po louce z kopečka, tlapkal jsem po louce do kopečka. Mnohokrát jsem dotlapkal ke Smoliveckému potoku, ale místo ne a ne najít.

Když už jsem se bál, že tajemné místo nenajdu, opustil jsem louku a tlapkal jsem po silničce. Netlapkal jsem dlouho, když jsem po své levé tlapce, jen mrňousek před sebou, zmerčil měkoučkou cestu vedoucí na louku.

Jen co jsem cestu zmerčil, kopnul jsem do vrtule a rychleji než rychle tlapkal jsem kupředu. Chtělo se mi svištět, ale věděl jsem, že to se na tomto místě nehodí. Tlapkal jsem proto jak nejrychleji jsem uměl s kebulí vztyčenou a hrudí vypnutou.

Tlapka míjela tlapku a než jsem se nadál, zmerčil jsem svůj cíl. Byl jen mrňousek přede mnou v trávě vyšší než vysoké. Jen pár kroků jsem utlapkal, když jsem dotlapkal k záhadnému kameni. Dotlapkal jsem na místo, kam jsem dotlapkat chtěl.

To vám štěknu, kamarádi, dotlapkal jsem ke kameni o kterém mi ještě loni člobrdice říkala, že prý je to hrob mlynáře z nedalekého mlýna. Nyní se ale prý dočetla, že spíše než hrob mlynáře se jedná o pradávný hraniční kámen. Ať je to tak či onak, zvláštní kámen za malé zastavení stojí. Vždyť se nachází na ták krásném místě. Místě, odkud je to jen co by pro kostičku doběhl k pozůstatkům mlýna. Nebo k místu, kde se ukrývali partyzáni.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.