Kaple sv. Anny

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5237342N, 13.7285156E

 

Kapli sv. Anny naleznete zde: https://mapy.cz/s/manurezuke

 

Dnes vás zavedu ke kapli sv. Anny, kterou jsem potkal při svých toulkách Formanskou cyklostezkou.

S kaplí sv. Izidora v merku svištěl jsem Formanskou cyklostezkou kupředu, přímo za famfrňákem. Kámošky kravky jsem nechal za chvostem stejně jako kapli sv. Izidora. Jen parádní výhledy mne doprovázely i nadále.

Svištěl jsem po asfaltové silničce, užíval jsem si chvíli tady a teď. Vedle cesty kvetly květiny všech barev. Těch motýlů, co na květinách bylo, to byla pohádka. Merčil jsem bělásky, merčil jsem žluťásky, merčil jsem další druhy motýlů. Občas jsem zmerčil kámoše čmeldu, občas jsem zmerčil kámošku včelku, ale motýlů bylo kolem mne tolik, že bych je nespočítal.

Netlapkal jsem dlouho, když jsem se začal blížit k lesu. Čím blíže lesu jsem byl, tím méně kámošů z hmyzí říše mne doprovázelo. Čím méně kámošů z hmyzí říše mne doprovázelo, tím více ptáčků jsem slyšel zpívat. Jen co jsem dosvištěl až k lesu, po kámoších motýlech nebylo ani památky, stejně jako po květinách. Zato zpěv ptáčků, ten mne začal doprovázet na každém kroku.

Tlapkal jsem z mírného kopečka přímo za famfrňákem. Tlapka střídala tlapku, chvost se vrtěl radostí a celé mé já si užívalo chvíli tady a teď. Co chvilku jsem poškádlil ségruši, co chvilku jsem se nechal pohladit od člobrdice. Cesta mi šla krásně od tlapek, když jsem zaslechl zvuk projíždějících kámošů plecháčů.

Zvuk kámošů plecháčů slýchám v přírodě nerad. Obvykle to značí, že bude blízko silnice a já budu muset tlapkat člobrdici po boku a ani o mrňousek dál. Ale na Formanské stezce zvuk kámošů plecháčů značí úplně něco jiného.

Jen co jsem zaslechl plecháče, vydal jsem se kupředu. Nesvištěl jsem s větrem o závod, zato jsem tlapkal vzpřímeně s radostí a natěšeností v kožíšku. Protlapkal jsem zatáčkou, stlapkal jsem z krátkého kopečka, když se po mé pravé tlapce, jen mrňousek od silnice, objevila kaplička. Krásně opravená kaplička stojící na kraji cyklostezky a jen co by pro kostičku doběhl od hlavní silnice.

Dotlapkal jsem ke kapli sv. Anny. Dotlapkal jsem ke kapličce, která stojí na kraji lesa přibližně v polovině Formanské cyklostezky. Dotlapkal jsem do míst, kde jeden musí být při průzkumu tuze opatrný. Ale stojí to za to.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.