Kaple sv. Vojtěcha

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5147850N, 13.6363556E

 

Kapli sv. Vojtěcha naleznete zde: https://mapy.cz/s/kudohefore

 

 

Dnes vás zavedu ke kapli sv. Vojtěcha, jen mrňousek za hranicí přírodního parku Pod Štědrým.

Jen co jsem vyskočil z Volváka, byl jsem ve svém živlu. Stál jsem na lesní cestě jen mrňousek před lesem, na místě, kde krásně pěli kamarádi ptáčci.  Přímo přede mnou byla ohrada s kamarády koňmi a jen mrňousek ode mne hlavní silnice, vedoucí do malé vísky Vrčeň. Nebyl bych to já, kdybych nejprve nezašel na kus štěku. Jenže kamarádi koně byli tak daleko ode mne, že jsem se rozhodl pro průzkum okolí s tím, že na kus štěku se zastavím až cestou zpět.

Vyrazil jsem kupředu po měkoučké lesní cestě. Po několika málo krocích jsem stál v lese. Lese, ve kterém rostly vysoké stromy, které doplňovaly husté keře. Husté keře, které poskytly domov kamarádům ptáčkům, kteří mi tak krásně pěli do kroku.

Tlapkal jsem kupředu měkoučkou lesní cestou. Cesta mne vedla mezi dvěma domky do malého kopečka. Zničehonic se cesta rozdělila, aby se jen o mrňousek výše zase spojila. Tlapky mne nesly stále kupředu. Merčil jsem pěšinky, větřil místní kámoše, ale tlapky se držely stále na cestě, jako by je něco přitahovalo.

Než jsem se nadál, les, kterým jsem dosud tlapkal, se otevřel. Cesta se stočila doprava a očadla zmerčila něco, co by na místě nečekala. Přímo přede mnou, jen mrňousek od hlavní silnice a ohrady s kamarády koňmi, v malém lesíku plném života, stála kaple. Krásná velká bílá kaple, kterou bych na místě opravdu nečekal. Že zmerčím kapličku, tomu bych i věřil. Ale že objevím takovouto krásnou kapli?

Jen co jsem kapli zmerčil, tlapky se daly do pohybu a já svištěl s větrem o závod na průzkum krásné kaple. Několikrát jsem kapli oběhl, prozkoumal jsem sezení pro člobrdy, když jsem si všimnul malého altánku u cesty. Jak ten jsem mohl minout, to je mi dodnes záhadou. Než jsem se nadál, byl jsem v altánku, odkud byl krásný pohled do okolí. Na kapli, na les a dokonce i na křížek, kolem kterého jsem jen tak prosvištěl. Až nyní jsem zmerčil, že pod křížkem je spousta vodičky.

To se ví, jen co jsem zmerčil vodičku, byl jsem opět v pohybu. Sesvištěl jsem několik málo schodů od altánku a v mžiku jsem stál u křížku. Křížku, který je zdobený jako málokterý křížek, který jsem doposud objevil. Pod křížkem, v hluboké kamenné míse bylo tolik vodičky, až bylo s podivem, že jí famfrňák necítil. Ke všemu tu vodička očividně stála již dlouho. A jak krásně voněla.

To vám štěknu kamarádi, tohle místo, to je ráj na zemi. Ptáčci tu krásně zpívají, je na co se koukat a dokonce i kde posedět. Kaple sv. Vojtěcha je to správné místo na odpočinek. A až si dostatečně odpočinete, vydejte se na průzkum nedaleké obce Vrčeň. V obci můžete objevovat mnoho krásných soch, parádní kostel a posedět můžete v hostinci Na Faře, kde vaří parádní baštu. Na Faře se vám bude určitě líbit. A dokonce i svišťům. Pro ty je tu dětské hřiště. A nebojte se, i dospělí člobrdové si přijdou Na Faře na své.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.