Hrad Kašperk

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Klatovy

 

GPS souřadnice: 49.1660328N, 13.5646764E

 

Hrad Kašperk naleznete zde: https://mapy.cz/s/hovuduzamu


Dnes vás zavedu na hrad Kašperk, na který jsem se chystal tak dlouho, že už jsem ani nevěřil, že bych jej navštívil.

Byl krásný zimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a i přesto mrzlo. Mráz mi ovšem vůbec nevadil. Všude, kam jen očadlo dohlédlo, se leskla námraza a dělala přírodu krásnější než krásnou. Listy, které nestihly ze stromů spadnout, se nádherně leskly. Keře měly větévky celé bílé, a když jsem narazil na šípkovou růži, to teprve byla paráda. Zbylé listy šípkové růže byly omrzlé. I větévky byly omrzlé. Ze vší té námrazy koukaly omrzlé rudé šípky, které ták krásně vynikaly, že na ně bylo radost pohledět.

Nebyly to jen šípkové růže, které jsem si prohlížel. Prohlížel jsem si i namrzlá stébla travičky, prohlížel jsem si omrzlý mech. Prohlížel jsem si omrzlé stromy i rostlinky v hlubokém lese. Nikam jsem nespěchal. Užíval jsem si krásu přírody, jak nejlépe jsem mohl a tlapky mne nesly kupředu, neznámo kam.

Cestu, po které jsem tlapkal, jsem vůbec nesledoval. Kochal jsem se rostlinkami, kochal jsem stromy. Užíval jsem si nádhernou přírodu i hluboký les, když najednou hluboký les skončil a já jsem zmerčil rozcestí.

Jen co jsem rozcestí zmerčil, kopnul jsem do vrtule a svištěl jsem kupředu s větrem o závod a se zvědavostí v kožíšku. Svištěl jsem kupředu a nic mne nemohlo zastavit. Co na tom, že mi tlapky klouzaly na namrzlé cestě. Co na tom, že nebylo rozumné svištět po náledí. Zvědavost mi nedala a hnala mne kupředu.

Svištěl jsem jen chvilku a už jsem byl na rozcestí. Přímo přede mnou merčil jsem naučnou tabuli a vedle ní mnoho cest. Po mé pravé tlapce byly další cesty a tajemné pěšinky. Jen po mé levé tlapce bylo něco, co bych na místě nečekal.

Dosud jsem tlapkal hlubokým lesem a užíval jsem si přírodu. Ale tady, na prvním rozcestí za hlubokým lesem, po mé levé tlapce, tyčila se do výšky mohutná kamenná stavba. Stavba vysoká a dominantní. Za hlubokým lesem tyčila se stavba, kterou jsem jaktěživ nezmerčil.

Dotlapkal jsem k hradu Kašperku, jak mi pověděla člobrdice. Dotlapkal jsem k hradu, na který zavítal i anděl Petronel s čertem Uriášem. Dotlapkal jsem k hradu, který ční do výšky, ale z hlubokých lesů není vidět.

To se ví, kamarádi, jen co jsem se dozvěděl, že na hradě byl anděl s čertem, vydal jsem se na průzkum. Prosvištěl jsem po cestě k hradní bráně, pokochal jsem se výhledem od dřevěné lávky. Člobrdice mi přečetla, že hrad byl o Vánocích otevřen a že zase otevře zase až na jaře.

Když jsem měl hrad zvenku v merku, když jsem zjistil, že se do něj nepodívám, vrátil jsem se zpátky na rozcestí a tlapkal jsem se toulat dál. A protože se mi na hradě líbilo, rozhodl jsem se, že se na něj jednou vrátím. A až se sem vrátím, tak bude hrad otevřen a já ho prozkoumám kousek po kousku.


Líbí se vám mé příběhy a rádi byste zažili můj výlet na vlastní kůži? Právě pro vás jsem připravil venkovní hru pro celou rodinu i partu přátel Tuláčkova stezka hlavolamů, kde vás čeká procházka nádhernou přírodou nebo městem a množství šifer a hlavolamů. Bližší informace o hře naleznete na webu https://stezkahlavolamu.cz/e-shop/c11


 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.