Přírodní park Pod Štědrým

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5135325N, 13.6893511E

 

Krakonošovo naleznete zde: https://mapy.cz/s/fuhusadohu

 

Dnes vás zavedu do Krakonošova, které se nenachází v Krkonoších, ale v přírodním parku Pod Štědrým. Tady se asi sám Krakonoš zastavuje, když jde po návštěvě Fabiánka navštívit ještě Vintíře, patrona Šumavy.

Byl teplý zimní den. Na zemi ležel snížek, ale já jsem věděl, že už dlouho nevydrží. Vypravil jsem se proto do blízkého přírodního parku Pod Štědrým na pořádnou prochajdu. Tlapkal jsem cestou necestou, přetlapkal jsem pole. Za chvilinku jsem měl v tlapkách i louku a než bys pro kostičku dosvištěl, už jsem tlapkal měkoučkou lesní cestou z mírného kopečka hlubokým lesem.

Tlapkal jsem po měkoučké lesní cestě a kochal jsem se přírodou. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Pod stromy merčil jsem pařezy i větve, občas jsem ve sněhu zmerčil vyšlapanou pěšinku od kámošek srnek. Les ták krásně voněl, že jsem doufal, že v něm ještě dlouho zůstanu.

Tlapky mne nesly stále kupředu a já najednou zjistil, že svištím kupředu s větrem o závod a se ségruší v závěsu. Svištěl jsem slalom mezi stromy, vydával jsem se po stopách mých lesních kámošů. To se ví, až na návštěvu ke kámošům domů jsem nezavítal. Vždy jsem stopu opustil na začátku houští, kde by se mohli mí lesní kámoši ukrývat.

Chvilkami jsem také dělal se ségruší psí kusy. To byste měli vidět. Les nám byl v tu chvíli malý. Ale aby se neštěklo, chvilkami jsem tlapkal i po boku člobrdice, aby jí v této nádherné přírodě nebylo smutno.

Než jsem se nadál, dotlapkal jsem na rozcestí, kde mne místo cesty zaujaly super bájo lázně. To vám štěknu kamarádi, bahýnko bylo všude, kam jen jsem dohlédl. A jak krásně vonělo. Užuž jsem se chystal na dlouhý krok, když se kolem mne prohnala ségruše, bahýnko vyletělo a najednou bylo všude, jen ne na zemi.

Rozhodl jsem se, že ségruši prosvištění lázní nedaruji. Kopnul jsem do vrtule a v mžiku jsem svištěl kupředu ták rychle, až mi od tlapek odlétal snížek s bahýnkem. Svištěl jsem kupředu rychleji než rychle a nic mne nemohlo zastavit, když v tom, najednou, zničehonic, zmerčil jsem pěšinku, které jsem neodolal. Ségruši jsem nechal ségruší, sesvištěl jsem z lesní cesty a už jsem svištěl po pěšince neznámo kam.

Nesvištěl jsem dlouho. Jen pár rychlých kroků mi stačilo k tomu, abych se ocitl na konci lesa. V tu chvíli se celé mé já zastavilo. Koukal jsem před sebe, valil jsem očadla a nešlo mi do kebule, kam mne to tlapky zanesly.

Na pasece přímo přede mnou zmerčil jsem Krakonošovo. Za Krakonošovem paseka pokračovala a opodál byl hustý les. Všude byly pařezy a větve, jen vysoké stromy by tu jeden pohledal.

Stál jsem na místě a nevěřil jsem vlastním očadlům. Vždyť Krakonošovo se ukrývá v hlubokých lesích, ne na konci lesa. Ne na pasece. Krakonošovo je přeci chráněno vysokými stromy a mladými rozčepýřenými stromky a vede k němu pouze úzká pěšinka, kterou nebystré očadlo snadno přehlédne.

To se ví, jen co jsem měl Krakonošovo z dálky v merku, vydal jsem se kupředu. Tlapka pomalu střídala tlapku a já obtlapkával pařez za pařezem. Jen pár kroků od Krakonošova jsem se zastavil. Famfrňák ucítil bájo vůni čerstvého sena a jablíček. Tehdy jsem opět kopnul do vrtule, skočil jsem dlouhý skok a v mžiku jsem byl v Krakonošově.

Byl jsem v Krakonošově, kde se nic nezměnilo. Mí lesní kámoši se tu stále hojně scházejí a baští prima baštu. Krakonošovo je plné sena, jablíček, kaštanů i žaludů. Do Krakonošova vede mnoho pěšinek vyšlápnutých kámoškami srnkami, kámoši srnečky, laněmi i jeleny. Dokonce i stopy kámoše zajocha a kámošky lišky jsem zmerčil.

V Krakonošově je vše tak jak má být. Lesní kámoši tu mají co baštit a stále se tu scházejí. Jen okolí Krakonošova se proměnilo. Krakonošovo už není v hlubokém lese, ale nachází se na pasece. Já však věřím, že nebude trvat dlouho, a Krakonošovo bude opět schované v hlubokém lese a mí lesní kámoši nebudou nikým rušeni.

Líbí se vám mé příběhy a rádi byste zažili můj výlet na vlastní kůži? Právě pro vás jsem připravil venkovní hru pro celou rodinu i partu přátel Tuláčkova stezka hlavolamů, kde vás čeká procházka nádhernou přírodou nebo městem a množství šifer a hlavolamů. Bližší informace o hře naleznete na webu https://stezkahlavolamu.cz/e-shop/c11

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.