Pomník bitvy 1 620

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5245892N, 13.7335328E

 

Památník naleznete zde: https://mapy.cz/s/dosolasobo

 

Dnes vás zavedu k památníku bitvy 1 620, který se nachází jen pár kroků od Formanské stezky.

Tlapkal jsem asfaltovou cestou do pořádného kopce. Po levé tlapce jsem měl louku, po tlapce pravé pořádný sráz a hustý les. Tlapkal jsem pomalu tempem tlapka tlapku mine a nemohl se dočkat, až budu na kopečku. Jen ušadla, těm se cesta do kopce líbila. Byla zaposlouchána do zpěvu kamarádů ptáčků. A ti pěli opravdu krásné písně.

Tlapka míjela tlapku a já tlapkal pomalu po boku člobrdice. Takhle pomalu, to tlapkám snad jen tady. Jak jsem tlapkal pomalu, mohl jsem si užívat koncert kamarádů ptáčků. Dokonce i očadla se měla na co koukat. Na obloze se honil kamarád Mračoun s kámošem Mračounem ták rychle až to vypadalo že bojují o to, kdo z nich zaprší jako první. Naštěstí měli těžkého soupeře. Kamarád Puňťa Mračouny co chvilku vyhnal z oblohy a zase bylo celé mé okolí zalité sluncem.

Tlapkal jsem pomalu a rozvážně do pořádného kopce, když jsem jen mrňousek přede mnou, po mé levé tlapce, zmerčil obrovský dub. Dub mne ták dobře známý. Jen co jsem dub zahlédnul kopnul jsem do vrtule, zamával jsem člobrdici chvostem na rozloučenou a už jsem svištěl rychleji než rychle kupředu, přímo za famfrňákem. Svištěl jsem ták rychle, že ušadla plápolala na kebuli. Svištěl jsem ták rychle, že se od mých tlapek ozývaly zvuky klusajícího koně.

Než jsem se nadál, byl jsem u dubu. Jen několik rychlých kroků stačilo k tomu, abych dosvištěl do cíle. Do cíle, který stráží místo, které jsem se dnes vydal prozkoumat. Vedle vysokého buku, jen pár kroků od cesty, stojí pomník připomínající bitvu z roku 1 620.

Dosvištěl jsem na místo, které připomíná historii smutnější než smutnou. Ale i přesto se sem rád vracím. Historie místa je sice smutná, ale příroda kolem, ta je nádherná.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.