Přírodní park Pod Štědrým

 

Protože mi od vás přišlo mnoho zpráv s dotazy na přírodní park Pod Štědrým, štěknu vám dnes o celé jeho kráse. Štěknu vám o tom, proč se do přírodního parku tak rád vracím i o tom, co je v přírodním parku Pod Štědrým k vidění.

Přírodní park Pod Štědrým je malé území jen mrňousek pod mými oblíbenými Brdy. Přírodní park není velký, zato příroda v něm je nádherná. V přírodním parku Pod Štědrým se jen málokdy stane, že bych narazil na člobrdu. Zato se mi často stává, že v něm narazím na kámošku srnku, kámoše srnce, rodinku divočáků nebo na jelena s laněmi. V přírodním parku mnohdy zmerčím i zajocha a kámošku lišku. Ale abych zmerčil lišku, to musím tlapkat opravdu hodně potichoučku. Zato abych zmerčil kámoše zajocha, na to mi stačí svištět po louce a on mi občas jen tak vyhupsne z trávy přímo před famfrňákem. Zda je to náhoda nebo je to tím, že do tohoto přírodního parku moc člobrdů nezavítá, to vám neštěknu.

Když mám chvilku volnou, seberu ségruši a člobrdici a jdu se toulat místní krásnou přírodou. Turistických zastavení tu není moc. Zato je přírodní park Pod Štědrým jeden velký hluboký les, který obklopuje mnoho luk a mokřadů. Mnohdy se jdu jen tak prosvištět lesem, kde pozoruji vysoké stromy, užívám si měkoučkého mechu nebo hledám kováře. A že tu těchto hřibů v sezóně roste.

Když mám chuť, jdu zdolat místní vrchol. V přírodním parku Pod Štědrým je vrcholů nespočet. Většina z nich nemá jména a jsou v nevysoké nadmořské výšce, ale vyšplhat se na ně, to dá někdy zabrat. Pod vrcholy totiž bývají kamenná moře a těmi protlapkat, to je mnohdy nadpsí výkon.

V létě se chodím do přírodního parku Pod Štědrým hlavně koupat. Velký přebudovský rybník je můj velký kámoš. Není hluboký, dají se tu dělat psí kusy a má tolik zátok, že jsem je ještě neobjevil všechny. Velký přebudovský rybník se navíc každý rok vypouští. V létě tak má super čistou vodičku, která svádí ke koupání i člobrdici. Navíc je tento rybník ukrytý v nádherné přírodě, a když svištím jen tak kolem dokola, užívám si nádhernou přírodu, lávky i množství potůčků.

V přírodním parku Pod Štědrým máme i studánky. Třeba studánku na Samotách neobjevily ještě ani mapy. Nachází jen mrňousek od krásné chaloupky v místě, kam se dá dostat jen za dlouhého mrazu nebo v době velikého sucha. Okolí studánky je ták podmáčené, že se k ní jde přes jedno velké bahýnko.

V přírodním parku Pod Štědrým je ale studánek mnohem více. Má nejoblíbenější je studánka U jezevce Pepi. Ten, kdo dal této studánce jméno, udělal z Pepy měkejše. Ale jezevec Pepa určitě žádný měkejš není. Určitě je to pořádný jezevec s obrovitánskou norou plnou tajemných chodeb a zákoutí. Pepu jsem sice nikdy neviděl, ale k jeho studánce se často vracím. Vytéká z ní totiž spousta chutné a osvěžující vodičky.

Jak jsem již štěkl, dominantou přírodního parku Pod Štědrým je vrchol Štědrý. Vrchol Štědrý není vysoký, ale zdolat jej, to není žádná legranda. Ale kdo jej jednou zdolá, bude se na něj moc rád vracet. Ať už proto, aby si užil z výhledů, podíval se, jestli je doma můj kámoš Bubo bubo nebo proto, aby porozjímal nad hrobem posledního vrčeňského Kelta, který skonal pod kuchyňským válečkem své družky.

Na vrchol Štědrý vede mnoho cest. Můžete se na něj vypravit po turisticky značené cestě, můžete na něj dojít po naučné stezce nebo jej můžete zdolat po jedné z mnoha neznačených cest. Ať se vydáte na vrchol jakoukoli cestou, naskytnou se vám bájo výhledy. Ale jen na naučné stezce potkáte studánku, ve které je chutná vodička, ale tak těžko se k ní dostává, že si vodičku vychutná jen ten nejvyprahlejší tulák.

Nejen při stoupání na vrchol Štědrý se můžete kochat bájo výhledy. Bájo výhledy jsou na mnohých cestách vedoucí přírodním parkem. Mnohokrát se pokocháte výhledem na krásnou přírodu, mnohokrát se pokocháte pohledem na vrchol Štědrý. Vyhlídková místa ale musíte objevit sami. Nejsou zakreslená v mapách. Má oblíbená vyhlídková místa najdete i s přibližnou polohou na mém webu, který stále doplňuji.

Když už se budete toulat přírodním parkem pod Štědrým, měli byste zavítat i do místních vesniček. Ve vísce Přebudov najdete kapli, v Liškově pak poznáte vísku, kterou dělí potok a ve které je tolik krásných chaloupek, že bych je ani nespočítal. Z malé vísky Vrčeň, kde skvěle vaří v hostinci Na Faře, se můžete vydat naučnou stezkou do přírody, nebo se zastavit v místní modelové železnici, kde je k vidění mnoho lokomotiv, vláčků a historických věcí a dokonce i obrovský model železnice. A když už se do Vrčně vydáte, nezapomeňte se zastavit u delfína na místním rybníce, u kostela a u kámošek rybek v hostinci Na Faře.

Přátelé a kamarádi, o přírodním parku Pod Štědrým bych mohl štěknout celou knihu. Je to moc krásné místo plné nádherných zákoutí. Na nejednom místě si připadáte, jako byste byli v pohádce. V létě tu pějí kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně. Houby tu rostou na každém kroku (a nebo také ne, také už jsem objevil místa, kde nerostla ani prašivka). V hlubokých lesích jsou ke zmerčení kaliště, kam se chodí láznit kámoši divočáci a já. A jak se tu odpočívá. Nebo sviští. To už záleží na každém, jaké tempo si vybere.

Až zase budu mít chvilku a vypravím se do tohoto nádherného přírodního parku, určitě vám o prochajdě zase štěknu. Vždyť by nebyla zima a léto, abych o tomto krásném místě nedal vědět.

 

Líbí se vám mé příběhy a rádi byste zažili můj výlet na vlastní kůži? Právě pro vás jsem připravil venkovní hru pro celou rodinu i partu přátel Tuláčkova stezka hlavolamů, kde vás čeká procházka nádhernou přírodou nebo městem a množství šifer a hlavolamů. Bližší informace o hře naleznete na webu https://stezkahlavolamu.cz/e-shop/c11

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.