Rybník Brčálník

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Klatovy

 

GPS souřadnice: 49.3405642N, 13.5637458E

 

Rybníček Brčálník naleznete zde: https://mapy.cz/s/pamudomudu

 

Dnes vás zavedu k rybníku Brčálníku, který jsem objevil v pohádkovém lese Blatenské pahorkatiny. Rybníček se sice Brčálník podle map nejmenuje, ale protože ho zatím nikdo nepojmenoval a jménu Brčálník dělá čest, jinak než Brčálník jsem rybníček nazvat nemohl.

Tlapkal jsem hlubokým lesem. Do kroku mi pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně, z oblohy na mne koukal kamarád Puňťa a les ták krásně voněl, že jsem si připadal, jako bych byl v pohádce. Tlapkal jsem ve stínu vysokých stromů, co chvilku jsem se ocitl na cestě zalité sluncem. Tlapkalo se mi ták krásně, že jsem se najednou přistihl, že si jen tak pohopsávám a užívám si každého kousku nádherné přírody, která mne obklopuje ze vše stran.

Hopsal jsem si pohádkovým lesem, svištěl jsem slalom mezi stromy. Počítal jsem pěšinky pod stromy a pod fousky jsem si poštěkával, jaká je škoda, že je nemohu prozkoumat. Jenže copak bych mohl zkoumat pěšinky, které vedou keři a zanedlouho končí mezi mladými rozčepýřenými stromky?

Místo průzkumu pěšinek jsem raději pozoroval kámoše čmeldy a kámošky včelky při opylování květů. Měly krásně žluté nožky. A čím více slaďoučkého nektaru nesly, tím měly nožky žlutější. Nejednou jsem zmerčil i dlouhý sosáček kamaráda motýla schovaného hluboko v květu.

Tlapkal jsem lesem, užíval jsem si chvíli tady a teď a nevěděl jsem, co mám pozorovat dřív. Jak jsem si tak tlapkal měkoučkou lesní cestou, přivítal mne krátký kopeček a za kopečkem, uprostřed hlubokého lesa, zmerčil jsem kámoše čápa.

Jen co jsem kámoše čápa zmerčil, údivem jsem zastavil. Kámoše čápa jsem potkal už mnohokrát a mnohokrát jsme ho i merčil, ale že bych na kámoše čápa narazil v hlubokém lese, to by mne ani ve snu nenapadlo. A tady, uprostřed pohádkové lesa se tak stane.

Když jsem se z údivu oklepal, když jsem zjistil, že čáp v hluboké lese opravdu je, pomalu a obezřetně vydal jsem se kupředu. Celé mé já cítilo v kostech nějaký šlendrián, ale jaký, to mi ani kosti neprozradily.

Pomalu, tlapku za tlapkou, tlapkal jsem pohádkovým lesem kupředu. Čím blíže čápovi jsem byl, tím udivenější jsem byl. Čím udivenější jsem byl, tím pomaleji jsem tlapkal kupředu. Čím pomaleji jsem tlapkal kupředu, tím více času jsem měl na pozorování přírody. Najednou, zničehonic, ucítil jsem super bájo vůni. Ucítil jsem vůni krásně stojaté vodičky.

Jen co mne do famfrňáku vůně stojaté vodičky udeřila, doštěklo mi, že bych měl někde zmerčit vodičku. Jenže ať jsem bystřil očadla sebevíc, vodičku jsem nezmerčil. Zato jsem merčil čápa, který se ani nepohnul.

Tlapkal jsem pomalu kupředu, stlapkal jsem z kopečka, když mi famfrňák oznámil, že už jsem blízko. Otočil jsem kebuli doleva, otočil jsem kebuli doprava a najednou jsem jí objevil. Byla hned vedle cesty, byla všude kolem čápa.

Jen co jsem jí zmerčil, zastavil jsem se. Byla všude kolem mne po mé pravé tlapce. Voňavá a svěží. Krásně stojatá. Byla tu a čekala na mne, krásná zelená vodička.

Jen co jsem vodičku zmerčil, prohlédl jsem si pořádně čápa. Stál uprostřed vší té voňavé vodičky a ani se nehnul. Až nyní po pořádném zhlédnutí jsem zmerčil, že čáp odtud jen tak neodletí. Není totiž živý.

To vám štěknu, kamarádi, vždyť já úplně zapomněl, že se toulám pohádkovým lesem, kde je možné snad opravdu vše. Krásná příroda, kámoši z hmyzí říše a zpěv ptáčků mne ták učarovali, že jsem uvěřil, že jsem v hlubokém lese potkal i kámoše čápa. I když, já ho vlastně potkal. Uprostřed pořádného Brčálníku. Brčálníku ták brčálového, že jsem se v něm musel smočit. Vždyť jinak bych to snad ani nebyl já.

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.