Smírčí kříž

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.5251050N, 13.7380367E

 

Smírčí kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/konulapafa

 

Dnes vás zavedu ke smírčímu kříži, který jsem našel na jednom z nejkrásnějších míst na Formanské stezce.

Svištěl jsem zpěvnou silničkou rychleji než rychle. Do kroku mi pěli kamarádi ptáčci ty nejkrásnější písně. Na loukách kolem silničky kvetla květina vedle květiny. Kde kvetly květiny, poletovali kámoši motýli a čmeldové a občas i kámošky včelky.

Svištělo se mi, jedna radost. Radostnější než radostný jsem se co chvilku prosvištěl po boku kámoše motýla. Radostnější než radostný jsem co chvilku svedl ségruši ke hře. Radostnější než radostný jsem se mnohokrát kochal výhledy do okolí. Merčil jsem nedaleké Budislavice, merčil jsem větrnou elektrárnu nad obcí Dožice. Merčil jsem pole i louky, lesy i lesíky. Merčil jsem mraky na obloze.

Jak jsem zmerčil mraky na obloze, rozsvištěl jsme se ještě rychleji. Kámoši Mračouni byli šedivější a šedivější a já se bál, že zmoknu. Tihle Mračouni, ti by mne určitě jen tak lehce nepokropili. Na těchto Mračounech bylo znát, že zem skropí pořádným deštěm.

S kámoši motýly a ségruší po boku, s kámoši Mračouny nad kebulí a s člobrdicí za chvostem svištěl jsem Formanskou stezkou kupředu. Míjel jsem keře, minul jsem kříž. Míjel jsem cesty vedoucí na louky i pole. Svištěl jsem kupředu s větrem a Mračouny o závod, když se odněkud, odkud to netuším, rozeběhl kámoš zajoch a úprkem prchal k blízkému lesu. Prchal ták rychle, než jsem se nadál, zmizel mi z dohledu.

Překvapený že nestojím kámošovi zajochovi ani za pozdrav, svištěl jsem dál kupředu. Prosvištěl jsem kolem kříže a než jsem se nadál, byl jsem u lipky. Mladé lípy stínící lavičku. Vedle lavičky jsem zmerčil místo, které jsem přisvištěl zkontrolovat.

Jen pár kroků ode mne, jen mrňousek od lipky, v celé své kráse a opředený nejedním tajemstvím, stojí malý kamenný kříž. Kříž, ke kterému se ták rád vracím. Nejenže se u kříže krásně odpočívá. Od kříže je i nádherný výhled do dálky daleké. A se světem na tlapce, to se to přemýšlí jedna radost.

 

Tip na blízkou restauraci

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat místo kde se nabaštit, zastavte se v hospůdce Na Faře v blízké obci Vrčeň. V hospůdce nejen skvěle vaří, ale točí i osvěžující malinovku.