Zřícenina bašty Pustý Hrádek

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Klatovy

 

GPS souřadnice: 49.1652308N, 13.5695039E

 

Pustý hrádek naleznete zde: https://mapy.cz/s/lusofezuta

 

Dnes vás zavedu na zříceninu bašty Pustý hrádek, kam mne tlapky zanesly při mých toulkách Pošumavím.

Byl mrazivý zimní den. Na obloze zářil kamarád Puňťa a dělal den krásnější než krásný. Teplý den však rozhodně nedělal. Tento krásný den jsem se toulal Pošumavím a přemýšlel jsem, kam mne tlapky zanesou.

Toulal jsem se hlubokými lesy, užíval jsem si výhledů. Co chvilku jsem tlapkal do kopečka, co chvilku jsem svištěl z kopečka. Užíval jsem si den na prochajdě tak, jak to umím jen já a cesta mi šla krásně od tlapek.

Toulal jsem se nádhernou přírodou. Všude, kam jen očadlo pohlédlo, byla námraza. Keře i stromy byly krásně omrzlé. Louže a loužičky byly ták zmrzlé, že jsem se na nich mohl klouzat. I cesty byly namrzlé a tlapky mne na nich neposlouchaly. I proto jsem byl moc rád, když jsem upravené lesní cesty vyměnil za měkoučké lesní cesty porostlé travičkou nebo zasypané kamínky.

Už nevím, jak dlouho jsem Pošumavím tlapkal, když mne k průzkumu zlákala pěšinka vedoucí přes kamenné pole. Nedala jinak, než že jí musím prozkoumat. A já jako správný průzkumník jsem se nedal dlouho pobízet. Jen co jsem pěšinku zmerčil, už jsem tlapkal přes kamenné pole do kopečka.

Pomalu a obezřetně tlapkal jsem vzhůru k obloze. Koukal jsem si pod tlapky a mnohdy jsem nevěděl, kam mám šlápnout. V mezerách mezi kameny byl ještě napadlý sníh, který byl ták zmrzlý, že pořádně klouzal. Ony i kameny pořádně klouzaly, ale přeci jen jsem se na nich cítil mnohem bezpečněji. Věděl jsem, že nikam nežuchnu.

Dlouho jsem tlapkal přes kamenné moře, mnohokrát jsem zabočil, když se přímo přede mnou, uprostřed přírody objevily schody.

Jen co jsem schody zmerčil, ták se mi ulevilo, že jsem skočil dlouhý skok a než se člobrdice stihla nadechnout, už jsem tlapkal do výšin.

Vytlapkal jsem schody, dotlapkal jsem na plošinu. Jen co jsem měl celé mé já na dřevěné plošině, překvapením jsem se posadil.

Dotlapkal jsem na místo, kde mi svět ležel u tlapek. Až v dáli daleké merčil jsem kopce i kopečky. Ale pode mnou, to byla jiná. Pode mnou byla louka vedle louky, les vedle lesa. Zmerčil jsem i pastviny a občas nějaký ten domeček.

Jak jsem tak seděl a kochal jsem se výhledem, otočil jsem kebuli ke schodům a valil jsem očadla nanovo. V dálce ne moc daleké, na malém kopečku, nad hlubokým lesem, tyčil se majestátně do výšky hrad Kašperk. Ten hrad, který není v hlubokém lese vůbec vidět. Ale odtud ho má jeden jako na tlapce.

 

Líbí se vám mé příběhy a rádi byste zažili můj výlet na vlastní kůži? Právě pro vás jsem připravil venkovní hru pro celou rodinu i partu přátel Tuláčkova stezka hlavolamů, kde vás čeká procházka nádhernou přírodou nebo městem a množství šifer a hlavolamů. Bližší informace o hře naleznete na webu https://stezkahlavolamu.cz/e-shop/c11

 

 

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.