Zřícenina hradu Potštejn

 

Kraj: Plzeňský

 

Okres: Plzeň - jih

 

GPS souřadnice: 49.4812422N, 13.5088561E

 

Zříceninu hradu Potštejn nalezete zde: https://mapy.cz/s/hujohokovu

 

Dlouho jsem vás nezavedl na pořádnou zříceninu hradu. Od návštěvy Třemšína už nějaký ten pátek uběhl, tak je na čase štěknout vám o dalším kdysi majestátním hradu. Dnešní výletnický štěk proto bude Potštejna, nebo také Potenštejna, záleží, jaký název se vám líbí více.

Tlapkal jsem smíšeným lesem a než jsem se nadál, už jsem byl u malého rybníčku v hlubokém lese. Nikde ani živáčka, jen občas mírný větřík zašustil spadaným listím ležícím pod stromy. Ptáčci mi do kroku nezpívali, jen člobrdice po mém boku mi dávala vědět, že nejsem na místě až tak úplně sám.

To, že mne doprovází člobrdice, jsem si vlastně uvědomil ve chvíli, kdy jsem zahlédl rybníček. Rozum nerozum, tlapky se daly do pohybu a nesly mé tělo s větrem o závod k rybníčku kousek přede mnou. Už mi chybělo jen několik rychlých kroků a už už bych byl u vodičky, když jsem zaslechl člobrdici jak na mne volá. To se ví, že jsem změnil směr a místo do vodičky jsem pelášil k člobrdici.

S člobrdicí po boku jsem pomalu tlapkal zpátky k rybníčku. Pomalu jsem sešel z hráze, abych se napil. Žádné koupání se nekonalo. Také kdo by se koupal v těchto již hodně studených dnech? Když jsem vodičku ochutnal, byl jsem moc rád, že mne člobrdice zavolala zpět. Kdyby mne mé nezbedné tlapky do rybníčka zanesly, to bych musel lítat s větrem o závod hodně dlouho, abych se zahřál.

Po marném pokusu o vypití rybníčku jsem se vydal lesní cestou do mírného kopečka. Listí pod tlapami šustilo a já pomalu, ale jistě, vstupoval do krásné bučiny zahalené do barev podzimu.

Vyběhl jsem na kopeček a než jsem nadál, stál jsem na rozcestí. Kudy se vydat mi bylo jasné hned. Les po pravé tlapce byl tak hustý, že tam se mi tlapkat nechtělo. Bučina, která k němu vedla o mrňousek dál končila a já věděl, že tam bych se neproběhl. Zabočil jsem proto pěšinkou po tlapce levé a vydal se hluboké bučiny.

Minul jsem několik majestátních buků, když jsem si všimnul zvláštní pěšinky po levé tlapce. Listí na ní mizelo a odkrývalo řadu na sobě poskládaných kamenů. V tu chvíli mi to doštěklo. Už jsem na Potštejně. Na zřícenině hradu, kde už jsem kdysi dávno byl. Jako dnes si pamatuji, že jsem si tenkrát říkal, že až sem opět zavítám, prozkoumám zříceninu ještě důkladněji než důkladně. Jak jsem si tenkrát slíbil, začal jsem nyní realizovat.

Prosvištěl jsem kolem zídky a ocitl se na lesní cestě. Za ní jsem uviděl, jak pěšinka, po které jsem přiběhl, pokračuje. Vydal jsem se přímo za famfrňákem. Svištěl jsem podél hradeb, až jsem objevil příkop. Tady už jsem postupoval opatrněji. Kameny schované pod spadaným listím se mi vrtěly pod tlapami. Byť mi to nebylo příjemné, od důkladného průzkumu mi neodradily.

Prozkoumal jsem příkop, vytlapkal zpět na pěšinku a zjistil jsem, že přímo pode mnou je další zídka. Vydal jsem se podél ní směrem, odkud jsem přišel. Pěšinka, po které jsem tlapkal, vedla chvilku do kopečka, chvilku z kopečka. Jen ten sráz vedle ní mne znervózňoval a já byl rád, že jsem opět u cesty. Už mi nezbývalo mnoho míst, kam se ještě vydat.  Vydal jsem se proto lesní cestou vlevo a k mému překvapení jsem zjistil, že zřícenina není tak malá, jak se mi zdálo. Zatím jsem měl prokoumán pouze její obvod, ale to nejdůležitější, to mne teprve čekalo.

Nevěděl jsem, kam dřív skočit. Po levé tlapce jsem měl val a několik zdí. Po pravé tlapce jsem objevil díru v zemi, která byla ták hluboká, že jsem jí raději prozkoumal pouze zdálky. Výšky, ty mi nevadí, ale hloubky, ty moc rád nemám.

Po důkladném prozkoumání celé zříceniny jsem se s člobrdicí potkal u cedule s obrázkem, jak asi hrad kdysi vypadal. Musím vám štěknout, že z něj musela být super bájo vyhlídka. I když dnešní bučina také není k zahození. Poskytuje nejen stín, ale nyní v hřejivých barvách podzimu dodává hradu přívětivou atmosféru.

 

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich požadavků.